×

Macie pomysł na nowy serial? Oto nasza lista historii, które tylko czekają na ekranizację

Nie ulega wątpliwości, że kochamy seriale. Choć większość z nich to produkcje oryginalne często twórcy sięgają do literatury. Ostatnie dwie, których premiery już za nami Żmijowisko i Ślepnąc od świateł, okazały się niezwykle udane. Przed nami dwie kolejne, na które czekamy z ciekawością i dreszczem ekscytacji czyli kręcony dla Canal Plus Król (premiera w 2020 roku) oraz Wiedźmin nakręcony dla Netflixa. Postanowiliśmy się zabawić i wskazać producentom, jakie jeszcze książki można z powodzeniem przerobić na serial. Wśród tych propozycji nie ma ani jednego kryminału.

Harda Elżbiety Cherezińskiej

Opowieść o pierwszych Piastach, ze szczególnym uwzględnieniem córki Mieszka I, Świętosławy, prawdopodobnej królowej Szwecji, Danii i Anglii, byłaby hitem. Ponoć ekranizacji dla HBO miał się podjąć sam Wojciech Smarzowski, ale projekt zdaje się zawieszono. W roli walecznej Sygrydy Storrady widzielibyśmy rudowłosą Katarzynę Dąbrowską, niedawną gwiazdę Na dobre i na złe.

Zobacz: W głębi lasu. Nowy serial Netflixa z Grzegorzem Damięckim i Agnieszką Grochowską

Pan Samochodzik

Powieści o sympatycznym historyku sztuki szukającym zaginionych skarbów, właścicielu nietypowego samochodu, autorstwa Zbigniewa Nienackiego, ale też wielu współczesnych pisarzy już były przenoszone na mały ekran i cieszyły się niesłabnącym powodzeniem. Warto by było wyposażyć poszukiwacza skarbów w najnowsze technologie. W roli pana Tomasz, który jest mózgowcem, a nie Bonem, świetnie sprawdziliby się Piotr Głowacki  albo Ireneusz Czop.

Kwiat paproci

Seria dystopijnych powieści autorstwa młodej lekarki – Katarzyny Bereniki Miszczuk to miła odmiana w polskim fantasy. Jej bohaterka, Gosława Brzózka, to stażystka pewnej szeptuchy spod Łysej Góry jest całkowicie współczesna, tyle ze żyje w królestwie polskim, którego władcą jest Mieszko XIX, a słowiańscy bogowie wpływają na losy szarych obywateli, bo… Polska nigdy nie przyjęła chrześcijaństwa! Co więcej, dowiadujemy się, że Mieszko I żyje i ma się doskonale, bo dzięki wywarowi z kwiatu paproci jest nieśmiertelny…W roli seksownej Gosi świetnie wypadłaby Vanessa Aleksander lub Anna Próchniak. Mieszka świetnie zagrałby Sebastian Fabijański.

Sprawdź: „Zniewolona. Bez prawa do miłości” To idealna lektura dla fanów serialu o Katerinie Wierbickiej

Trylogia Husycka

Skoro Netflix zdecydował się na adaptację Wiedźmina, to może Polacy oraz Czesi wzięliby się za inna serię Sapkowskiego- trylogię husycka, której głównym bohaterem jest Reynevan z Bielawy, medyk, romantyczny kochanek i z konieczności husycki szpieg, określa sam siebie jako Ślązaka. Swego czasu powstała wybitny audiobook z tych powieści, ze świetną rolą Lesława Żurka. Ale dziś w roli głównej sprawdziłby się najlepiej Filip Pławiak.

Harry Potter

Monumentalne dzieło J.K.Rowling aż się prosi o wersję serialową, bo w filmach pominięto tyle wątków i smaczków, że szkoda by było nie zrobić serialu. Czy jednak znalezienie nowych bohaterów co Daniel Radcliffe, Emma Watson oraz Rupert Grint zadowoli fanów? To wyłącznie propozycja dla zagranicznych producentów, ze względu na drogie prawa do ekranizacji i niebotyczny budżet. Niewątpliwie byłby to hit.

Zobacz: TELEKAMERY 2020 – nominacje. Najlepszy aktor, aktorka, serial. Kto zwycięży?

Biografia Andrzeja Żuławskiego

Właśnie wyszła książkowa opowieść o tym wybitnym reżyserze. Jego życie to cudowna historia, z której można było zrobić nie tylko film, ale i serial – jest barwna i wielowątkowa. Jak w przypadku serialu o Osieckiej, w roli reżysera mogłoby wystąpić dwóch albo nawet trzech aktorów. W roli młodego – Mateusz Więcławek lub Tomasz Ziętek. W roli starszego – Andrzej chyra lub Grzegorz Damięcki. Wtedy widownia żeńska byłaby usatysfakcjonowana…

Może Cię zainteresować