×

Poznaj słynne ekranizacje, które okazały się telewizyjnymi hitami!

Seriale zawsze żywiły się dobrą literaturą i nic dziwnego, że wiele z nich to adaptacje popularnych powieści. Jednak tylko te najlepsze zapadają w pamięć widzom.

„Boża podszewka”

To serial z końca lat 90. na podstawie powieści Teresy Lubkiewicz-Urbanowicz, która w oparciu o własne wspomnienia z dzieciństwa przedstawiła obraz Wileńszczyzny z początków XX wieku i zaskoczyła wielu. Bo nie było tylko grzecznie, bogoojczyźnianie. Jej bohaterowie mieli wiele własnych problemów i namiętności. Serial zasłynął m.in. wieloma śmiałymi scenami erotycznymi i protestami starych Wilniaków, którzy twierdzili „że wcale tak nie było”. Serial z pewnością stał się klasyką dzięki rewelacyjnym rolom Danuty Stenki oraz Andrzeja Grabowskiego dla których były to pierwsze ważne telewizyjne role.

„Boża podszewka”

„Boża podszewka”

Zobacz: Skandal w „Barwach szczęścia”! Iwonka po nocy z ojczymem zajdzie w ciążę! Co dalej?

„Stulecie winnych”

Produkcja na podstawie książek Ałbeny Grabowskiej, z wykształcenia lekarki, zadebiutowała na ekranach wiosną 2019. Obecnie jest kręcona druga seria rozgrywająca się podczas II wojny światowej. Może nie ma on tak emocjonujących scen jak Boża podszewka, jednak zawiera wiele intrygujących pomysłów i znakomite role, zwłaszcza: Jana Wieczorkowskiego, Kingi Preis oraz Katarzyny Kwiatkowskiej, którzy bardzo przekonująco wcielają się w przedstawicieli familii winnych, na których osy wpływa często bezwzględna „duża” historia.

Stulecie Winnych - serial TVP1

„Lalka”

Jeśli jakiś reżyser chciałby nakręcić serial kostiumowy, absolutnie powinien obejrzeć kanoniczną i niedawno zrekonstruowaną cyfrowo Lalkę na podstawie powieści Bolesława Prusa. W tym serialu nie ma słabych ról – nawet epizodziki są obsadzone gwiazdami. Po latach od premiery aktorstwo, zwłaszcza Jerzego Kamasa w roli romantycznego kupca Wokulskiego oraz Małgorzaty Braunek jako chwiejnej Izabelli łęckiej zachwyca. Aż się jednak prosi o nową wersję z piękniejszymi kostiumami, plenerami i dekoracjami, bo właśnie strona wizualna w tym serialu był potraktowana po macoszemu.

Serial „Lalka”

Serial „Lalka”

Sprawdź: Przyjaciółki 15 sezon. Pożar w domu Strzeleckich. Anka i Paweł stracą dorobek całego życia!

„Wiedźmin”

Serial z Michałem Żebrowskim w roli tytułowej z pewnością będzie porównywany do produkcji Netflixa, która zadebiutuje na ekranach już 20 grudnia. Mały budżet, chaotyczna reżyseria – bo na planie podczas scen często reżysera brakowało i wtedy to Michał Żebrowski zajmował się ustawianiem scen, tragicznie toporne efekty specjalne oraz scenariusz nie do końca wierny powieściom Andrzeja Sapkowskiego to słabe strony tej produkcji. Mocne zaś – niezłe kostiumy, charakteryzacja oraz aktorstwo. Bo w tym serialu znajdziemy wiele cudownych gwiazd, na czele z Żebrowskim, ale też Agatą Buzek, Anną Dymną oraz Zbigniewem Zamachowskim w roli Jaskra, który swym aksamitnym głosem wyśpiewuje wiele pięknych ballad. A do nich muzykę ułożył niezapomniany Grzegorz Ciechowski.

„Sherlock Holmes”

Ekranizacji powieści Artura Conan-Doyle’a o arcyinteligentnym detektywie z Baker Street było co niemiara. Zdarzyła się nawet taka polsko-angielska, kręcona w Polsce (!), lecz na szczęście mamy tę najnowszą serialową wersję z Benedictem Cumberbatchem oraz Martinem Freemanem w rolach Sherlocka i Watsona. To wersja uwspółcześniona, ale tak zagrana, że z pewnością przez wiele lat serialowi twórcy nie sięgną po powieści o Sherlocku, bo dorównać temu serialowi łatwo nie będzie. Wręcz można założyć, że to niemożliwe.

Sherlock Holmes

Sherlock Holmes

„Duma i uprzedzenie”

Ikoniczny serial BBC z końca lat 80. Dał gigantyczną rozpoznawalność Colinowi Firthowi. Został też utrwalony w literaturze – zachwyca się nim Bridget Jones, która mogła oglądać w kółko scenę, gdy pan Darcy wychodzi ze stawu w mokrej koszuli. Absolutnie do obejrzenia w natłoku ekranizacji słynnej XIX-wiecznej pisarki Jane Austen.

Sprawdź: Wiedźmin. Maciej Musiał dumnie prezentuje się w roli Sir Lazlo. Mamy pierwsze zdjęcie z serialu Netflixa!

Serial „Duma i uprzedzenie”

Serial „Duma i uprzedzenie”

„Wojna światów”

To uwspółcześniony , świeżutki serial Foxa na podstawie klasyki – powieść G.H. Wellsa. Tym razem akcja toczy się w Europie. Nagły atak kosmitów zmiata cywilizację . Miliardy ofiar pozaziemskiej cywilizacji to jego efekt. Nikt jednak nie wie, czemu obcy zaatakowali ziemię i jak udało im się dokonać jej podboju w tydzień. Splendoru dodają mu świetne role Gabriela Byrne’a oraz gwiazdy Downton AbbeyElizabeth McGovern.

„Wojna światów”

„Wojna światów”

Może Cię zainteresować