M jak Miłość - opisy odcinków, streszczenia

» Przejdź do najnowszych artykułów

CZYM JEST M JAK MIŁOŚĆ?

Serial M jak Miłość to bezapelacyjny król polskich oper mydlanych. Saga rodziny Mostowiaków przyciąga przed telewizory widzów TVP2 od 2000 roku. Serial emitowany jest również w stacjach TVP Polonia (z angielskimi napisami) oraz TVP Seriale. Cieszy się ogromną popularnością, a wielu grających w nim aktorów zyskało statusy gwiazd.

  • Tytuł: M jak Miłość
  • Gatunek: serial obyczajowy
  • Stacja telewizyjna: TVP2
  • Data premiery: 4 listopada 2000 r.
  • Czas trwania odcinka: 45 minut
  • Nagrody: 4 Telekamery
  • Instagram: @mjakmilosc.official
  • Facebook: @mjakmilosc

M JAK MIŁOŚĆ: PIERWSZY ODCINEK

M jak Miłość zadebiutowało w telewizorach Polaków 4 listopada 2000 roku. Widzowie poznają bohaterów w chwili obchodów 40. rocznicy ślubu Barbary i Lucjana Mostowiaków. W świętowaniu biorą udział ich dzieci (wszystkie noszące imiona rozpoczynające się od litery M): Maria, Marta, Małgorzata i Marek. Uroczystość odbywa się w Grabinie. Ta rodzina oraz miejscowość stanowić będą podstawę fabuły serialu.

M JAK MIŁOŚĆ: OGLĄDALNOŚĆ

M jak Miłość miało powtórzyć sukces emitowanego w TVP1 Klanu. Tymczasem popularność sagi życia Mostowiaków szybko przebiła popularność Klanu. Serial szybko stał się najchętniej oglądanym programem telewizyjnym w Polsce. Jak podaje Wikipedia w 2005 roku osiągnął rekordową widownię 12,6 mln! Do dziś telenowela miażdży konkurencję – każdy odcinek ogląda średnio 5,7 mln osób. Oznacza to, że telewizyjna Dwójka jest w czasie jego nadawania zdecydowanym liderem na rynku.

M JAK MIŁOŚĆ: TWÓRCY

Produkcją serialu zajmuje się firma MTL Maxfilm. Scenarzystą wiodącym w latach 2000–2007 była Ilona Łepkowska, a od 2007 jest nim Alina Puchała. Reżyserami są: Ryszard ZatorskiNatalia Koryncka-GruzMaciej DejczerPiotr WereśniakWaldemar SzarekRoland Rowiński oraz Mariusz Malec.

Pierwszym podkładem muzyczny czołówki był utwór Wojciecha Gąssowskiego pt. M jak miłość. Od 2014 jest nim piosenka Nie pytaj o miłość w wykonaniu Beaty Kozidrak.

M JAK MIŁOŚĆ: OBSADA – GŁÓWNI BOHATEROWIE

M jak Miłość jest serialem wielowątkowym oraz wielopokoleniowym. Akcja kręci się głównie wokół rodziny Mostowiaków, której seniorami są Barbara i Lucjan. Małżeństwo grane przez Teresę Lipowską oraz Witolda Pyrkosza zdobyło serca widzów. Śmierć Witolda Pyrkosza w 2018 roku wstrząsnęła środowiskiem artystycznym oraz fanami serialu, którzy szczerze pokochali graną przez aktora postać. Odcinek, w którym zmarł Lucjan oglądało w szczytowym momencie 6,8 miliona osób.

Od prawie 20 lat widzowie z zapartym tchem śledzą perypetie Mostowiaków. Dzieci Basi i Lucka: Maria (Małgorzata Pieńkowska), Marta (Dominika Ostałowska), Małgorzata (Joanna Koroniewska) i Marek (Kacper Kuszewski) niejedno przeżyli w swoich serialowych życiach. Los nie oszczędzał też braci bliźniaków: Piotra i Pawła Zduńskich (Marcin i Rafał Mroczek) i Kingi (granej przez Katarzynę Cichopek).

Wśród bohaterów opery mydlanej należy wymienić również: Magdę Marszałek (Anna Mucha), Joannę Chodakowską (Barbara Kurdej-Szatan), Tomasza Chodakowskiego (Andrzej Młynarczyk), Marcina Chodakowskiego (Mikołaj Roznerski), czy Andrzeja Budzyńskiego (Krystian Wieczorek).

M JAK MIŁOŚĆ: ŚMIERĆ HANKI MOSTOWIAK

W życiu każdego z bohaterów M jak Miłość wydarzyło się wiele wzlotów i upadków, a pomysłowość scenarzystów nie raz wywoływała ogólnopolską sensację. Największe emocje wywołała jednak absurdalna śmierć żony Marka Mostowiaka – Hanki.

Marek Mostowiak jest jedną z ważniejszych postaci serialu. Z początku dał się poznać jako kochliwy zawadiaka. Syn Barbary i Lucjana nie narzekał na brak powodzenia, a lista jego partnerek jest imponująca! Jednak najważniejszą kobietą w jego życiu była Hanka (grana przez Małgorzatę Kożuchowską), która najpierw z wyrachowaniem złapała go na dziecko i tym sposobem została jego (niewierną) żoną, a następnie zmieniła się w ukochaną przez widzów małżonkę idealną o gołębim sercu. Tym większym szokiem była spektakularna i wyniesiona już do rangi legendy śmierć Hanki w kartonach. Odpowiedzialna za scenariusz Ilona Łepkowska przyznała, że, choć to nie ona napisała scenę śmierci Hanki, to przez długie lata spotykała się z nieprzyjemnymi komentarzami na temat ostatnich chwil bohaterki i musiała konfrontować się z niezadowolonymi fanami serialu.

M JAK MIŁOŚĆ: SKANDALE

W 2018 roku, po 18 latach wcielania się w rolę Marka Mostowiaka z serialu odszedł Kacper Kuszewski. Żegnając się z produkcją wyznał, że warunki pracy pozostawiały wiele do życzenia. W podobnym tonie wypowiadała się Olga Frycz. Aktorka zdradziła, że aktorzy są traktowani na planie jak tania siła robocza, warunki umowy nie są dotrzymywane, a godziny pracy i jej intensywność przekraczają możliwości fizyczne. W obronie produkcji stanęły Ilona Łepkowska i Katarzyna Cichopek, ktora nie dostrzega takich problemów.

M JAK MIŁOŚĆ: JUBILEUSZ

W listopadzie 2018 roku serial M jak Miłość świętował 18 urodziny! Osiągnięcie pełnoletności uświetniła jubileuszowa gala, na której pojawili się nie tylko bohaterowie telenoweli, ale też cała śmietanka towarzyska polskiego szołbiznesu.

×
×