Na Wspólnej - opisy odcinków, streszczenia

» Przejdź do najnowszych artykułów

CZYM JEST NA WSPÓLNEJ?

Serial Na Wspólnej to codzienna, emitowana od poniedziałku do czwartku, telenowela TVN. Początkowo opowiadała o mieszkańcach jednego blogu przy ul. Wspólnej w Warszawie. Stanowili ich była wychowawczyni z domu dziecka oraz jej wychowankowie, zamieszkali w apartamentowcu. Obecnie telenowela jest rozwinięta i obejmuje także przyjaciół pierwotnych bohaterów i ich rodziny. To format, który został wyprodukowany przez firmę Fremantle dla niemieckiej stacji RTL 7. Serial miał także wersję czeską i na węgierską.

  • Tytuł: Na Wspólnej
  • Gatunek: serial obyczajowy
  • Stacja telewizyjna: TVN
  • Data premiery: 27 stycznia 2003 r.
  • Czas trwania odcinka: 23 minuty
  • Nagrody: Dwie Telekamery
  • Instagram: @nawspolnej_tvn
  • Facebook: @ NaWspolnejTVN

NA WSPÓLNEJ: PIERWSZY ODCINEK

W wybudowanym niedawno budynku przy ulicy Wspólnej ma odbyć się przyjęcie na cześć Wiktora Brzozowskiego (Piotr Fronczewski). Przyjaciele świętują zakończenie budowy i przeprowadzkę do nowego domu. Wszyscy czekają na Wiktora, który w tym czasie spotyka się z tajemniczym mężczyzną. W drodze na przyjęcie jego samochód zostaje zepchnięty z drogi. Igor (Jakub Wesołowski) pomaga w przygotowaniach do przyjęcia. Karolina (Matylda Damięcka), córka Andrzeja (Tomasz Schismcheiner), próbuje zwrócić na siebie jego uwagę, ale chłopak ją ignoruje. Ojciec Igora, chwilowo bezdomny Leszek (Wojciech Majchrzak), próbuje namówić Gabrielę (Ewa Gorzelak), żeby pozwoliła mu się do niej wprowadzić. Weronika (Renata Dancewicz) stara się odwieść swoją przyjaciółkę od tego pomysłu. Leszek zauważa Basię Brzozowską (Grażyna Wolszczak) wychodzącą z apartamentu Wiktora. Jest zdziwiony, bo recepcjonistka najwyraźniej myśli, że to żona Wiktora, Izabela (Anna Korcz). Syn Wiktora, Maks (Adam Fidusiewicz), który niedawno wrócił ze szkoły w Stanach Zjednoczonych, nie chce przyjść na przyjęcie na cześć swojego ojca. Roman (Waldemar Obłoza), kierownik budowy, informuje Andrzeja, że Michał (Robert Kudelski) obniżył jakość wykończenia mieszkań. Andrzej kłóci się z bratem. Michał ostrzega Romana, że zamierza go zwolnić. Przyjęcie na cześć Wiktora przerywa wiadomość o wypadku samochodowym. Wiktor umiera w szpitalu. Przeszukujący mieszkanie Wiktora Leszek rozmawia z jego synem, Maksem. Zrozpaczony chłopak dewastuje elewację budynku i wybija szybę w mieszkaniu Ziębów (Bożena Dykiel,Mieczysław Hryniewicz). Kamil (Kazimierz Mazur) mówi Igorowi, że Karolina jest nim zainteresowana. Igor zdaje sobie z tego sprawę, ale uważa, że to nie najlepszy moment na romans. Leszek przychodzi do Gabrieli, żeby ją pocieszyć. Odnawiają dawny związek.

NA WSPÓLNEJ: OGLĄDALNOŚĆ

22 listopada 2007 padł rekord oglądalności serialu – Na Wspólnej obejrzało niemal 5 milionów widzów. Żaneta ( Anna Guzik)i Grzesiek (Leszek Lichota) oznajmili wtedy bliskim, że chcą wyprowadzić się do własnego mieszkania.

NA WSPÓLNEJ: TWÓRCY

Produkcją serialu zajmuje się Fremantle Polska. Serial jest realizowany według formatu wykorzystanego najpierw w Niemczech. Przez lata za produkcję i zawartość scenariusza odpowiadał Dariusz Gąsiorowski, obecnie są to Dorota Chamczyk i Grażyna Kozłowska. TVN współpracuje przy realizacji Na Wspólnej ze znanymi reżyserami. W przeszłości – m.in. z Wojciechem Smarzowskim, Wojciechem Adamczykiem, Filipem Zylberem. Obecnie są to m.in. Pedro Gorostiza i Michał Szczerbic.

Piosenkę tytułową śpiewa Krzysztof Krawczyk. Muzykę skomponowali Krzesimir Dębski i Grzegorz Daroń, zaś tekst napisał Andrzej Ignatowski.

NA WSPÓLNEJ: OBSADA – GŁÓWNI BOHATEROWIE

Maria (Bożena Dykiel) i Włodek (Mieczysław Hryniewicz) Ziębowie prowadzą na parterze domu przy Wspólnej bar U Marii.Oboje są rodzicami trójki dzieci – Moniki ( Sylwia Gliwa), nieżyjącego Grzegorza , Renaty (Marta Kraszewska) i adoptowanego Bogdana (Wojciech Brzeziński), a także dziadkami Kajetana (Stanisław i Tomasz Karnowscy) i Mani (Zuzanna Kaszuba) oraz przybranymi dziadkami Jarka (Wojciech Rotowski), Kasi (Julia Chatys), Franka (Natan Czyżewski) i Michaliny (Zoe Messy).

Obserwujemy też dzieje rodu Brzozowskich, zwłaszcza Michała (Robert Kudelski), którego żona zmarła, oraz Basi (Grażyna Wolszczak), która ma problemy z mężem i synem. Ostatnio ogromne problemy z żoną Ilona (Anna Samusionek) miał Maks Brzozowsk (Adam Fidusiewicz). Ilona była oskarżona o zabójstwo i trafiła do aresztu.

Na Wspólnej ważną rolę odgrywają także Hofferowie – Zuza (Małgorzata Socha) i Kamil (Kazimierz Mazur), który zmaga się z nałogiem narkotykowym.

Poznajemy też dzieje Romana (Waldemar Obłoza) i jego żony Honoraty (Aleksandra Konieczna) oraz córki Romana Marty (Joanna Jabłczyńska), która robi karier w telewizji, ale jak ojciec ma słabość od alkoholu.

NA WSPÓLNEJ: ODEJŚCIE LESZKA LICHOTY

W 2008 r Leszek Lichota grający Grzegorza postanowił zrezygnować z serialu. Poprosił scenarzystów by go uśmiercili. – Mam dużo szczęścia. Moje odejście sprzed lat z Na Wspólnej było zagraniem va banque. Przyznaję, że przy podejmowaniu tej decyzji nie towarzyszyły mi komfortowe uczucia. Założyłem sobie wtedy czarny scenariusz, czyli przygotowywałem się na to, że co najmniej dwa lata będę bez pracy. Na szczęście po roku zadzwonił telefon – wyznał niedawno aktor w Fakcie. Leszek Lichota dostał wtedy rolę główną w serialu Prawo Agaty, zagrał także w produkcji HBO Wataha. Dzięki temu, że i jego partnerka odeszła z serialu, ich dzieci nie chodzą do szkoły, tylko mogły podjąć edukację domową. Dzięki temu aktorzy mogą poświęcać swój czas temu, co lubią najbardziej, czyli podróżom.

NA WSPÓLNEJ: ŚMIERĆ KINGI BRZOZOWSKIEJ

W 2018 r z serialem pożegnała się tez Ilona Wrońska grająca Kingę Brzozowską , a prywatnie – partnerka Leszka Lichoty. – Miałam 26 lat, kiedy zostałam zaproszona do obsady serialu, i szczerze powiedziawszy nie spodziewałam się, że będę gościć Na Wspólnej aż 15 lat. To był cudowny czas, dzięki któremu nauczyłam się wielu rzeczy, no i tam też poznałam mojego partnera Lecha – mówiła aktorka w wywiadzie dla party.pl.

NA WSPÓLNEJ: POWRÓT MARTY WIERZBICKIEJ

Marta Wierzbicka grająca w serialu zaczęła pracować w nim, gdy miała 14 lat. Po 11 latach pracy w czerwcu 2017 roku postanowiła zrezygnować z grania w Na Wspólnej.

 Decyzja zapadła już kilka miesięcy temu i wierzcie mi, że nie była łatwa, ale wiem, że to właśnie ten moment, kiedy jestem gotowa na kolejne wyzwania. Wbrew temu, co piszą niektórzy, nic mi się nie znudziło i nie odchodzę bo już mi się nie chce. W dniu ostatnich zdjęć płakałam jak bóbr, bo tam na planie zostawiam kawał serca – napisała na swoim Instagramie.

Niedawno jednak znów aktorka pojawiła się na planie serialu, by wziąć udział w scenach ślubu własnych rodziców (Grzegorz Gzyl, Lucyna Malec), ale nie wróci na stałe do serialu.

NA WSPÓLNEJ: JUBILEUSZ

W styczniu 2018 roku twórcy serialu świętowali 15. rocznicę jego istnienia. Serial codziennie gromadzi przed telewizorami ponad 2 milionową widownię! W Internecie Na Wspólnej ogląda ponad 100 tysięcy widzów, zaś na Facebooku serial śledzi prawie 300 tysięcy fanów.

×
×