Wiedźmin od Netflix: Hit czy kit?

 Jeśli jesteście prawdziwymi wielbicielami seriali, Wiedźmina musicie zobaczyć. Nie jest to serial idealny. Ale wobec kilku minusów plusy na szczęście przeważają.
Fani storpedują nowego "Wiedźmina". Polacy protestują i wiemy już, co planują zrobić!

Plusy

Henry Cavill

On nie gra Geralta, on nim po prostu jest. Widać, że zdobił wszystko, by wypaść wiarygodnie  w tej trudnej roli. Wiedział, że będzie porównywany wanny do Supermana a jednak jego rzeźnik z Blaviken w serialu Wiedźmin to zmęczony, nieco cyniczny ale wciąż idealistycznie nastawiony do świata człowiek. No i tak kocha Płotkę.

View this post on Instagram

It's here. #TheWitcher

A post shared by Henry Cavill (@henrycavill) on

Freya Allan

Jest nie tylko śliczna, ale i świetnie gra. Przed nią naprawdę wielka kariera.

View this post on Instagram

@witchernetflix @netflix #SDCC

A post shared by Freya Allan (@freyaallan) on

Wątek Yennefer

Brawo za wymyślenie tego, że należy pokazać przeszłość czarodziejki, byłej garbuski i brzyduli, jedynie zarysowaną w książkach Sapkowskiego. Tu mamy  wszystko, co powinniśmy wiedzieć o tej postaci. Scena  z węgorzami była świetna!

View this post on Instagram

@witchernetflix @netflix

A post shared by Anya Chalotra (@anyachalotra) on

Sceny walk

Kiedy się rozgrywają akurat na ekranie, po prostu szczęka opada na ziemie i długo nie jesteście w stanie jej stamtąd podnieść. I nie tyko jeśli chodzi o sceny bitewne, ale i walki indywidualne. Przypominają taniec – dokładnie tak, jak to opisywał mistrz Sapkowski. Aktorzy  byli naprawdę rewelacyjnie przygotowani.

 Przeczytaj: To koniec serialu o Ani z Zielonego Wzgórza. Kiedy premiera 3. sezonu (Zwiastun)

 Dubbing

Możecie włączyć bez obaw. Michał Żebrowski  po prostu tak wtapia się Henry’ego Cavilla, jakby ten faktycznie mówił po polsku. Świetny jest też dubbingowy Jaskier – Macin Franc. Piękny głos, z łatwością śpiewający pieśni o wiedźminie.

Potwory

Nie ma tu gumowych straszydeł jak w polskim Wiedźminie. I chwała za to grafice komputerowej, że wypadają tak wiarygodnie!

Lecz w tej beczce miodu jest też kilka łyżeczek dziegciu, niestety. A  ich dodania można  było tak łatwo uniknąć…

Minusy

Muzyka

O tym że ścieżka dźwiękowa w serialu jest bardzo ważna, wiemy już od czasów Czterech pancernych i psa oraz Robin Hooda. Ostatnio udowodniła nam to Gra o Tron, gdzie porywający temat główny Ramina Djawadiego   dawał  serialowi niepowtarzalny klimat. To w zasadzie  motywu głównego brak. Słychać jakieś melodie bez charakteru. A to, co śpiewa Jaskier, woła o pomstę do nieba. Jakby urwał się z innej  bajki. A raczej z musicalu Tajemnice Lasu albo Czarnoksiężnik z Krainy Oz.

Dialogi

I znowu, po polskim wiedźminie, mając tyle wyjątkowych i dowcipnych dialogów napisanych przez Sapkowskiego, nie ma jego poczucia humoru, akurat istotnego dla wielu. Serialowi dialogiści się nie popisali. Trajkoczący jaskier przypomina bardziej osła ze Shreka niż samego siebie z powieści, lirycznego, chutliwego bufona. Dialogom brak po prostu lekkości. W drugim sezonie ich autor powinien zostać zmieniony!!!

Czytaj: M jak miłość (od.1485): Zgwałcona Lilka spróbuje się zabić

Fabuła

Mimo wszystko trochę  szkoda, że w momencie  rozpoczęcia akcji Ciri nie jest  jeszcze maleńką dziewczynką.  Oczywiście, chodziło o to, by była już pełnoprawną bohaterką, bo nie wiadomo ile serial potrwa, czy będą dalsze sezony czy Cirilla mogła dorosnąć.

 Maciej Musiał jako Sir Lazlo

View this post on Instagram

soon @witchernetflix

A post shared by Maciej Musiał (@maciejmusial_official) on

Niestety, dużo się nie nagrał nasz jedyny polski aktor , pokazany w serialu. Trochę szkoda. Chyba lepiej by się sprawdził w roli czarnego jeźdźca ścigającego Cirillę, bo faktycznie pasują do siebie z Freyą Allan.

 


×
×